FDM технологія: особливості, відмінності, переваги

Тривимірний друк дуже популярний. Існують різні технології, які мають унікальні переваги, особливості, відмінні характеристики. Fused Deposition Modelling затребувана з об’єктивних причин. Щоб зрозуміти чому це саме так, треба розібратися з механікою процесу, оцінити переваги, вивчити обмеження та інші особливості.

Ключові відмінності технології


В основі використання технології лежить пошарове нарощування. По суті це процес адитивного виготовлення, який вдається втілити в життя за рахунок екструзії матеріалів. Об’єкт у разі проводиться за допомогою нанесення матеріалу, який попередньо плавиться, відповідно до конкретним алгоритмом. Він встановлюється заздалегідь, що дозволяє досягти потрібного ефекту. Нанесення відбувається один шар за іншим. Застосовуються термопластичні полімерні матеріали, що мають форму нитки.

Ця технологія вважається найпоширенішою на сучасному ринку тривимірного друку. Принтери для неї представлені на ринку у величезному асортименті. У більшості випадків, коли людині потрібно отримати пластиковий виріб, вона перш за все стикається з цією технологією.

Процес друку

Для неї використовується принтер FDM. У нього завантажується котушка, зроблена з термопластичної нитки. Сопло нагрівається, при досягненні потрібної температури відбувається подача нитки екструдер, безпосередньо в сопло, де відбувається плавлення. Закріплений екструдер на каретці та матеріал видавлюється в заданій пропорції. Він поступово подається в певні місця, після чого відбувається процес охолодження, затвердіння. Більшість матеріалів для прискорення процесу використовується додаткове охолодження зони друку.


Щоб ФДМ друк був ефективним, екструдер повинен зробити кілька проходів. Це дозволяє забезпечити заповнення друкованої області. Після завершення шару відбувається переміщення платформи донизу. У деяких моделях принтерів вона переміщується вгору, де шар накладається вже готовий. Процес повторюватиметься до тих пір, поки виріб не буде готовий повністю.


Переваги та недоліки


Природно, що FDM друк має плюси та мінуси, вивчимо їх детальніше. Серед переваг можна відзначити:

  • Час друку невеликий.
  • Технологія є цілком доступною.
  • Економічність, яка дозволяє відносно недорого виконувати нестандартні прототипи та деталі.
  • Великий вибір матеріалів, які можуть бути використані в різних цілях.


До мінусів можна віднести низьку розмірну точність, показники дозволу щодо інших технологій друку. Тому технологія не може застосовуватися, щоб створювати деталі ювелірного призначення.


Особливістю є наявність у кінцевого продукту ліній шарів, у деяких випадках це надає унікальності виробу.
Загалом плюсів більше, через що технологія користується популярністю. Головне використовувати якісний FDM пластик та професійне обладнання для досягнення гарного результату.